Zamienniki do drukarek – czy ich kupno i sprzedaż jest legalne?

Zamienniki do drukarek – czy ich kupno i sprzedaż jest legalne?

16 lutego 2021 0 przez Tuszer

Na rynku dostępne są zarówno oryginalne tusze i tonery do drukarek, jak i ich zamienniki. Te drugie mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. To, co charakteryzuje zamienniki, to z pewnością ich niższa cena w porównaniu z tonerami oryginalnymi. Jeśli chodzi o ich jakość, to zdania są podzielone. Jedni twierdzą, że ich jakość jest taka sama jak w przypadku produktów oryginalnych. Inni z kolei zwracają uwagę na to, że jakość zamienników jest jednak znacznie niższa. Wszystko zależy głównie od tego, jakie materiały się drukuje. Warto zatem wiedzieć, czym tak naprawdę są zamienniki i czy warto z nich korzystać. Często słychać także wątpliwości, czy ich produkcja i sprzedaż jest… zgodna z prawem.

Czym są zamienniki do drukarek?

Odpowiadając najprościej, zamienniki to tonery bądź tusze do drukarek, które nie zostały wyprodukowane przez producenta drukarki. To materiały eksploatacyjne do drukarek produkowane przez inne firmy. Nie jest to oczywiście sytuacja korzystna dla producentów drukarek. W ich interesie jest bowiem, aby użytkownicy korzystali z oryginalnych materiałów eksploatacyjnych produkowanych właśnie przez nich. Nie można się temu dziwić. Trzeba bowiem wiedzieć, że największe zyski producenci generują nie ze sprzedaży drukarek czy urządzeń wielofunkcyjnych, ale ze sprzedaży tonerów i tuszów do tych urządzeń. W związku z tym, że zamienniki często są dużo tańsze to stanowią konkurencję dla oryginalnych tonerów i tuszów. Producenci oryginalnych materiałów eksploatacyjnych stają się zatem wyeliminować konkurencję produkującą zamienniki. Nie jest to jednak proste. Produkcja oraz sprzedaż zamienników jest mianowicie w pełni legalna.

Zamienniki a prawo

Jak wspomniano, produkcja, sprzedaż, kupno oraz użytkowanie zamienników są w pełni legalne. Zamienniki nie są podróbkami oryginalnych produktów. W przypadku podróbek ich producenci celowo starają się wprowadzić w błąd klientów i przekonują ich, że ich produkt jest oryginalny. Podróbki, jak i ich opakowania, często łudząco przypominają te oryginalne. Takie postępowanie jest naruszeniem prawa. Inaczej jest w przypadku zamienników. Te można bardzo łatwo zidentyfikować. I co ważne, zamienniki w żaden sposób nie naśladują oryginalnych produktów.

Działania producentów oryginalnych produktów

Tusze i tonery do drukarek, które są zamiennikami mogą być legalnie produkowane, sprzedawane i użytkowane. Producenci oryginalnych materiałów eksploatacyjnych do drukarek nie mogą zatem prawnie zabronić takiej działalności. Stosują jednak inne działania mające na celu przekonanie klientów za zakupu oryginałów, a nie zamienników. Przede wszystkim jest to stosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych, które pozwalają na produkcję tonerów i tuszów naprawdę wysokiej jakości. Do tego dochodzą działania marketingowe. Producenci oryginalnych produktów dążą do tego, aby ich tonery i tusze były na rynku coraz tańsze. Wszystko po to, aby klienci nabywali właśnie oryginalne tonery do drukarek a nie zamienniki.

Zakup zamienników

W zakupie i użytkowaniu zamienników nie ma nic złego. Jednak decydując się na taki wybór, trzeba zwrócić uwagę na kilka elementów. Przede wszystkim zamienniki kupowane powinny być w sprawdzonym i renomowanych sklepach z materiałami eksploatacyjnymi do drukarek. Dzięki temu można mieć pewność co do ich jakości. Sklep oferujący zamienniki powinien także udzielać gwarancji na swoje produkty. To również gwarancja tego, że zamienniki te są bardzo dobrej jakości. Najlepiej jeśli w ramach gwarancji oferowany będzie również serwis drukarki.