Wydruk CAD – co to jest

Wydruk CAD – co to jest

24 marca 2021 0 przez Tuszer

Pierwsza wersja programu AutoCAD została pokazana po raz pierwszy w listopadzie 1982 r., miesiąc później weszła do sprzedaży. AutoCAD zmienił świat. Nic już nie było takie jak wcześniej. Program CAD wspomaga komputerowo projektowanie. Dba o jakość projektu i znacznie przyspiesza pracę.  Powszechnie stosują go geodeci, architekci, projektanci wnętrz i mebli, konstruktorzy maszyn  i wielu innych specjalistów. Nie może się bez niego obyć inżynieria budowlana i mechaniczna. Pozwala na modelowanie cyfrowe, tworzenie dokumentacji rysunkowej modelu cyfrowego oraz animację i wizualizację. Aby jednak w pełni móc zaprezentować projekt konieczne jest jego przeniesienie z ekranu na papier. I to jest właśnie wydruk CAD.  

Wydruk CAD – co to jest ?

To bardzo wysokiej jakości wydruk techniczny. Bardzo ważne narzędzie dla projektantów, którzy wcześniej wszystko opracowali w metodologii CAD. Wydruk CAD umożliwia wizualizację projektu oraz stwarza możliwość utworzenia dokumentacji. Wydruki mogą być kolorowe lub monochromatyczne. 

To wydruk wielkoformatowy z zastosowaniem ploterów i specjalistycznych drukarek wielkoformatowych. Standardowo możliwe są wydruki w formatach A2 (420 x 594 mm),  A1 (594 x 841 mm) czy A0 (841 x 1188 mm) Możliwe są też wydruki ponadstandardowe o szerokości maksymalnej około 105 cm. 

Z reguły pliki przeznaczone do wydruku występują w rozszerzeniach  DWG, PDF, DXF, DWF, TIF, JPG. 

Wydruk CAD – specyfikacja

Wydruk CAD to druk bardzo wysokiej jakości. Każdy szczegół stworzony cyfrowo przez projektanta musi zostać odwzorowany z dokładnością  do setnych milimetra. Dbałość o szczegóły jest w rysunkach technicznych kluczowa.  Ważna jest również jakość kolorów. Drukarki i plotery CAD gwarantują  doskonałą jakość wydruku, między 600 a 1200 dpi.  Właściwie oddają też całą gamę szarości. Druk CAD sprawdza się również do tzw. kresek, czyli pokrycia tuszem do 10% powierzchni. 

Do druku CAD z reguły używany jest papier zwykły 80 g/m². Dostępny w  rolkach  o szerokości w mm: 297, 420, 594, 610, 860, 914, 1067, 1118.  

Należy jednak wiedzieć, że drukarki wielkoformatowe robią 5 mm marginesu po bokach. Czyli faktyczny obszar zadrukowania jest 10 mm węższy niż szerokość rolki. W przypadku rolki A4 faktyczny zadruk to 287 mm.  Należy to uwzględnić, planując obszar roboczy wydruku wielkoformatowego.

Ważną kwestią jest też właściwe przygotowanie plików do wydruku. Należy eksportować pliki CAD do PDF i rysować ramki w projekcie. Ramka powinna mieć wymiary żądanego formatu. Eksport do PDF zaoszczędzi czas, a ramka wydrukowana na projekcie pozwoli bardzo precyzyjnie dociąć rysunek.

Wydruk CAD – usługi dodatkowe

Wydruki CAD wykorzystywane są przede wszystkim w projektach budowlanych, projektach wykonawczych czy projektach inżynierskich. To z zasady bardzo duże arkusze. Muszą być precyzyjnie złożone i to w  odpowiedni sposób. Takie są bowiem wymagania urzędów, do których projekty są składane. Najlepsze drukarki wyposażone są więc w automatyczne składarki. Składarka pracuje w trybie online i wszystkie wychodzące z drukarki dokumenty są jednocześnie składane do wybranego formatu. Rysunki drukowane są z kilkucentymetrowym zapasem tak ,aby po złożeniu można było wpiąć je do segregatora. 

Po złożeniu wielkoformatowego wydruku do postaci np. A4 dokumenty są oprawiane w oprawę twardą lub miękką. Wydruk CAD może być też składany do A3 i umieszczany w koszulkach czy teczkach.

Wydruki, które będą używane na zewnątrz np. budowie, mogą być laminowane albo drukowane na specjalnym papierze odpornym na wilgoć, skrajne temperatury, zabrudzenia czy promienie UV. Warto też wiedzieć, że na etapie wydruku można dodać kolorowe logo lub ramkę, które dodadzą domumentacji charakteru.