Tusze i tonery trzeba bezpiecznie utylizować – dla dobra własnego i dla środowiska!

Tusze i tonery trzeba bezpiecznie utylizować – dla dobra własnego i dla środowiska!

15 lutego 2021 0 przez Tuszer

Tusze i tonery do drukarek po zużyciu stają się groźne dla człowieka i środowiska – konieczna jest ich bezpieczna utylizacja

Zużyte kartridże i tonery do drukarek są produktami ubocznymi prac biurowych i wielu innych zadań, od wydruków próbnych tekstów literackich, na złożonych projektach graficznych kończąc. Zawartość tuszu lub tonera do najprostszej nawet drukarki może budzić słuszne skojarzenie ze znaną z lekcji chemii tablicą Mendelejewa. Tusze do drukarek zawierają bowiem w swoim składzie chemicznym substancje takie jak koagulanty, konserwanty, polimery, chelaty, humektanty czy antykoagulanty. Już sam zestaw tych nazw, w większości toksycznych związków chemicznych, skłonić powinien do odpowiedzialnej utylizacji zużytego tuszu do drukarki. Dopóki substancje te znajdują się we wnętrzu kartridża, dopóty my i środowisko jesteśmy bezpieczni. Także już w postaci wydrukowanej stają się one obojętne. Po zużyciu tonera obowiązkowo trzeba go bezpiecznie zutylizować, aby toksyny nie skaziły środowiska.

Firmy zobowiązane są do prowadzenia Kart Przekazania Odpadów i wykazywania sposobu utylizacji tuszów i tonerów 

W przypadku firm i innych przedsiębiorstw tonery do drukarek muszą być utylizowane obowiązkowo. Od 14 grudnia 2012 roku obowiązuje w Polsce specjalna ustawa i akty wykonawcze precyzujące, jak postępować z odpadami. Dokumenty te obligują każdy podmiot gospodarzy do odpowiedzialnego zarządzania odpadami, zatem każdy, kto posiada drukarkę firmową lub inne urządzenie wielofunkcyjne, musi rozliczyć się formalnie z zarządzania odpadami przy użyciu Karty przekazania Odpadów. Dodatkowo każdy przedsiębiorca, który zużywa więcej niż 100 kilogramów tonerów laserowych albo tuszów co roku, w terminie do 15 marca, musi przekazać odpowiedniemu urzędowi marszałkowskiemu zbiorczy wykaz danych o odpadach za cały poprzedni rok kalendarzowy. Nie ma jednak powodów do obaw, gdyż za odbiór zużytych tonerów i tuszów do drukarek najczęściej odpowiadają ich dostawcy, dopełniający wszelkich formalnych wpisów do dokumentacji i tym samym odciążający firmy w tym obowiązku. Puste kartridże można także zwrócić w sklepie, w którym tusze i tonery do drukarek zostały nabyte. Nawet małe sklepy nie odmawiają klientom przyjęcia elektrośmieci przy okazji zakupów nowych porduktów. 

Zużyte tusze i tonery do drukarek można bez problemu zwrócić w wielu punktach handlowych 

Bezpieczna utylizacja zużytych tuszów i tonerów do drukarek możliwa jest obecnie na wiele sposobów. Większość supermarketów, dyskontów i galerii handlowych wyposażonych jest w specjalistyczne, bezpieczne ekologicznie i fachowo opisane pojemniki na różnorodne elektroodpady. Wśród nich bez trudu znajdziemy również kontenery na wyczerpane kartridże. Zdarza się coraz częściej również, że w ramach akcji ekologicznych za oddanie zużytego opakowanie po tuszu do drukarki otrzymujemy sympatyczną, wielorazową torbę, a nawet niewielką roślinę pokojową. Akcje tego typu mają budować świadomość ekologiczną i przekonywać użytkowników drukarek oraz urządzeń wielofunkcyjnych, że tusze i tonery są bezpieczne dla człowieka i środowiska pod warunkiem ich odpowiedzialnego użytkowania, a więc nie tylko racjonalnej, ekonomicznej polityki wykonywania próbnych i roboczych wydruków, tak w firmie, jak i w gospodarstwie domowym, ale i dbałości o to, co stanie się z opakowaniem po zużyciu tuszu. Pamiętajmy, że nie tylko obowiązki prawne i formalne wymogi dotyczące działania firm mają nas chronić przed lekkomyślnym gospodarowaniem elektroodpadami, ale i – po prostu – ludzkie poczucie solidarności z innymi ludźmi oraz troska o dobro środowiska. Jeśli sami będziemy o nie dbać, zadbamy także o siebie i nasze rodziny oraz przyjaciół.