Tonery do drukarek – wszystko, co trzeba o nich wiedzieć

Tonery do drukarek – wszystko, co trzeba o nich wiedzieć

16 lutego 2021 0 przez Tuszer

Drukarki wykorzystywane są w firmach i w domach. Do ich działania potrzebny jest toner. Te od czasu do czasu muszą być wymieniane. Mało kto jednak zastanawia się, czym tak naprawdę jest toner do drukarki i jak działa. Wybór tonera nigdy nie może być przypadkowy. Zawsze musi być dopasowany do modelu posiadanej drukarki. Od tego zależy to, czy drukarka będzie działać prawidłowo, oraz jaka będzie jakość samego wydruku. Warto zatem wiedzieć jakimi zasadami należy się kierować przy wyborze tonerów.

Tonery oryginalne a ich zamienniki

Na rynku dostępne są zarówno oryginalne tonery do drukarek, jak i ich zamienniki. Te drugie mają swoich zwolenników i przeciwników. Na pewno są tańsze od tonerów oryginalnych. Często także cechuje je bardzo dobra jakość. Zwłaszcza jeśli kupowane są w sprawdzonych sklepach z materiałami eksploatacyjnymi do drukarek. Zaletą tonerów oryginalnych jest przede wszystkim to, że są idealnie dopasowane parametrami do posiadanego modelu drukarki. Z zamienników często korzystają posiadacze drukarek laserowych monochromatycznych. W przypadku wydruku czarnobiałych jakość, jaką dają zamienniki, jest niemal taka sama, jak tonery oryginalne. Jeśli jednak chce się drukować w kolorze, zwłaszcza takie materiały jak zdjęcia czy grafiki, to lepszym wyborem mogą być tonery oryginalne. Wynika to z tego, że tonery oryginalne w przypadku druku kolorowego zapewniają lepsze nasycenie kolorów. Ani ich za bardzo nie zaciemniają, ani nie rozjaśniają. Warto podkreślić, że zamienniki, tak samo jak oryginały, zawsze powstają z nowych komponentów. Nie są to produkty z odzysku. Różnica polega po prostu na zastosowaniu innych surowców. Dlatego też producenci zamienników udzielają na swoje produkty gwarancji, tak samo jak w przypadku producentów oryginalnych tonerów.

Regenerowanie tonerów do drukarek

Oprócz zamienników i oryginalnych tonerów do drukarek zakupić można również regenerowane tonery do drukarek. Cechuje je wysoka wydajność. Stąd popularność tego rozwiązania wśród użytkowników drukarek. Zdarza się nawet, że taki regenerowany toner bywa wydajniejszy od oryginału. Trzeba jednak wiedzieć, że ta większa wydajność wynosić może zaledwie od kilku do kilkunastu procent. Oprócz wysokiej wydajności do zalet tonerów regenerowanych dodać można także ich niską cenę (często niższą także od zamienników) oraz dość dobrą jakość. Ważne jest jednak, aby takie tonery zawsze kupować w sprawdzonych sklepach z materiałami eksploatacyjnymi do drukarek. Dzięki temu można mieć pewność, że takie tonery spełnią pokładane w nich oczekiwania. Istotne jest, aby regenerowany toner miał wymieniony światłoczuły bęben OPC. Podzespół ten odpowiedzialny jest za jakość wydruku. Dlatego też zawsze wymieniony powinien być na nowy. Jeśli jednak regeneracja polegać miałaby jedynie na uzupełnieniu tonera w kasecie, to nie można liczyć na dobrą jakość wydruku. Przede zakupem regenerowanych tonerów warto jest zatem upewnić się czy podzespół ten został na pewno wymieniony.

Oryginał, zamiennik czy toner regenerowany?

Jak zatem widać, możliwości co do zakupu tonerów do drukarek są bardzo duże. Wybrać toner oryginalny, zamiennik czy toner regenerowany? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Od tego jak często i jak dużo się drukuje. Nie bez znaczenia jest także to, co się drukuje. Czy są to może głównie czarnobiałe zdjęcia, czy może kolorowe zdjęcia i grafiki. To właśnie takie elementy trzeba głównie brać pod uwagę wybierając konkretny rodzaj tonerów. Cena na pewno nie powinna stanowić tu głównego kryterium.