Toner czy tusz – co wybrać?

Toner czy tusz – co wybrać?

16 lutego 2021 0 przez Tuszer

Tonery czy tusze do drukarek? To pytanie zadaje sobie wielu użytkowników tych urządzeń. Od odpowiedzi zależy także to, jaki rodzaj drukarki kupić. Warto zatem wiedzieć, czym różnią się tonery i tusze, oraz jakie mają zalety i wady.

Zalety tonerów do drukarek

Toner do drukarki to nic innego jak sproszkowana substancja chemiczna. To środek drukarski, który wykorzystywany jest w drukarkach laserowych. Jedną z głównych zalet tonerów jest to, że przyspieszają one drukowanie. Kasety z tonerami w drukarkach laserowych działają bardzo szybko. Wynika to z tego, że laser w drukarce cechuje wysoka precyzja. Tonery to nie tylko szybkość wydruku, ale także jego wysoka jakość. Drukarki laserowe z tonerami drukują znacznie wyraźniej, a same kolory są żywsze. Dlatego też drukarki laserowe wykorzystuje się do druku zdjęć czy kolorowych grafik. Nie bez znaczenia jest także fakt, że tonery pozytywnie wpływają na żywotność drukarek. Drukarki laserowe, w porównaniu z tymi atramentowymi, są w stanie wydrukować znacznie większość ilość kartek.

Wady tonerów do drukarek

Choć tonery do drukarek mają bardzo wiele zalet, to nie oznacza to jednak, że są całkowicie pozbawione wad. Przede wszystkim jest to ich cena. Tonery bywają bowiem droższe w porównaniu z tuszem do drukarek. Trzeba jednak pamiętać o wspomnianej wysokiej jakości, jaką można uzyskać dzięki tonerom. Oznacza to, że wyższa cena tonerów w porównaniu z tuszami jest tu akceptowalna. Trzeba jednak podkreślić także różnice w cenie samych drukarek. Te laserowe są często droższe od drukarek atramentowych. Poza tym drukarki laserowe są także nieco większe od tych atramentowych.

Zalety tuszów do drukarek

Tusz w drukarkach atramentowych znajduje się w specjalnych zbiorniczkach (kartridżach). Podczas wydruku tusz rozpylany jest poprzez dysze na oznaczony wzorek druku. To, co na pewno można zauważyć porównując drukarki atramentowe z laserowymi, to ich ceny. Drukarki atramentowe są tańsze. Pamiętać jednak trzeba, że w takich drukarkach tusz musi być wymieniany częściej niż tonery w drukarkach laserowych. Niższy koszt samej drukarki może zatem nie mieć większego znaczenia przy częstym zakupie tuszów. Przyznać jednak trzeba, że wydruki wykonane drukarką atramentową są czystsze i mniej niej rozmazują. Wynika to z faktu, iż wydruki wykonane za pomocą tuszu są bardziej odporne na smugi czy rozmazy niż te wykonane przy użyciu drukarki laserowej. Tusze do drukarek mają jeszcze jedną zaletę. Są małe i wymienia się je bardzo łatwo. Kartridże są mniejsze niż tonery. To przekłada się także na to, że można je łatwiej wymienić w drukarce.

Wady tuszów do drukarek

Tak jak w przypadku tonerów, także tusze do drukarek atramentowych mają swoje wady. Przede wszystkim wspomnieć trzeba tu o mniejszej wydajności. Oznacza to, że choć same tusze są tańsze od tonerów, to w ostateczności nie wygenerują takich oszczędności jak w przypadku tonerów w drukarkach laserowych. Podkreślić trzeba jeszcze jedną rzecz. W przypadku drukarek laserowych częstotliwość drukowania nie ma znaczenia. Inaczej jest w przypadku drukarek atramentowych. Jeśli taka drukarka nie będzie używana przez dłuższy czas, to tusz może po prostu wyschnąć. To doprowadzić może to zatkania głowicy drukującej. Dlatego jeśli nie zamierza się drukować często, to wybrać należy drukarkę atramentową, która posiada wbudowane urządzenia czyszczące. Zapobiegają one zatykaniu się głowicy drukującej.

Jak zatem widać, różnice między tonerami a tuszami są znaczące. Dlatego zawsze należy dokładnie porównać oba rozwiązania i na tej podstawie wybrać dla siebie konkretny rodzaj drukarki.