Minimalizowanie kosztów domowego biura

Minimalizowanie kosztów domowego biura

10 lutego 2021 0 przez Tuszer

Drukarki atramentowe stały się codziennością w domowych biurach – to właśnie dzięki takim poręcznym urządzeniom szybko można wydrukować potrzebny mail, listę zadań albo artykuł, który pomaga w codziennej pracy. Niestety, im częściej używane jest sprzęt, tym więcej kosztów eksploatacyjnych generuje. Wielu klientów przekonało się na własnej skórze, jak drogie w zakupie mogą się okazać tonery do drukarek atramentowych. Co zrobić, żeby minimalizować koszty, a jednocześnie zachować jakość wydruków?

Wybierać mądrze znaczy wybierać tanie tusze

Chociaż niejeden ma opory przed stosowaniem tańszych zamienników, warto poświęcić chwilę, by rozwiać wątpliwości. Jednym z najczęściej podnoszonych zarzutów jest niska jakość końcowego wydruku. Czy rzeczywiście tonery, które są tańsze, ustępują jakością swoim oryginalnym, markowym pierwowzorom? I tak, i nie. Odpowiedź brzmi tak niejednoznacznie, ponieważ w istocie wydruk charakteryzuje się mniejszą głębią kolorów, na przykład czerni. To oczywiste, że tańsze tusze do drukarek będą procentowo uboższe w pigment, a co za tym idzie – wydruk nie będzie zaliczał się do kategorii tych profesjonalnych. Czy to oznacza, że należy kupować drożej? Nic bardziej mylnego. Chociaż jakość może pozostawiać coś do życzenia, większość – właściwie zdecydowana większość – domowych użytkowników tonerów do drukarek, wcale tego nie zauważy. Wydruki uzyskiwane w warunkach domowego biura to najczęściej strony A4 z tekstem, określane jako monochromatyczne. Różnica jakości na tego typu dokumentach jest niemalże niedostrzegalna gołym okiem. A co powiedzieć o kolorach? Szczerze mówiąc, niewielu klientów drukuje zdjęcia samodzielnie. Wiąże się do z wieloma dodatkowymi kosztami – między innymi koniecznością zakupu wysokiej jakości papieru fotograficznego. Kolorowe kartridże drukarek tworzą najczęściej nagłówki, drobne ozdobniki, wykresy lub tabelki. W tych przypadkach tańsze tusze sprawdzą się równie dobrze, co oryginalne tonery do drukarek.

Różnica w cenie może zaskoczyć

Po przeczytaniu tego artykułu, część czytelników może zacząć poważnie zastanawiać się nad zakupem zamienników tuszy do drukarek atramentowych. Całkiem słusznie, ponieważ różnica w cenie pomiędzy nimi a oryginalnymi produktami takich firm jak Epson, Canon czy Brother, może bardzo zaskoczyć. Jak wysoko ona sięga? Niekiedy kupując najtańsze produkty, można zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych – i dotyczy to pojedynczego kartridża! Taka oszczędność jest bardzo ważna, szczególnie dla małych przedsiębiorstw lub jednoosobowych działalności gospodarczych – tam liczy się przecież każda złotówka. Jak znaleźć tusze do drukarek, które są tanie? Przeglądając oferty, warto zaznaczyć opcję sortowania listy produktów, na przykład od najtańszych do najdroższych. To pomoże łatwo zauważyć, które tonery do drukarek są jednocześnie tanie oraz pasują do posiadanego modelu. Oprócz tego, najlepszą metodą poszukiwania promocyjnych cen, jest dokonywanie zakupów w sklepach internetowych. Ich marża jest o wiele niższa niż w przypadku stacjonarnych odpowiedników. Niekiedy też kupując więcej tonerów, można zaoszczędzić i płacić mniej za jedną sztukę. 

Bez wątpienia warto dbać o swoją drukarkę atramentową, szczególnie jeśli jest ona narzędziem w pracy i pomaga zarabiać na utrzymanie rodziny. Z drugiej strony, szukając tuszy lub tonerów, nie warto sugerować się konkretną marką. Często dużo tańsze zamienniki z powodzeniem spełnią swoją rolę i dostarczą wydruków o jakości w pełni zadowalającej. A oszczędzać zawsze warto.