Jak wybrać drukarkę?

Jak wybrać drukarkę?

14 lutego 2021 0 przez Tuszer

Drukarka jest jednym z podstawowych urządzeń, które są obecne w domu, biurze czy szkole. Decyzja o wyborze konkretnego modelu drukarki jest często niezwykle trudna, poprzez mnogość ich dostępności na rynku. Aby wybrać idealną drukarkę, dopasowaną do swoich potrzeb, warto poznać wskazówki dotyczące ich funkcjonalności i wydajności. Zapoznanie się z nimi da szansę na zakup idealnego modelu. Warto wiedzieć, czy lepszą opcją będzie standardowa drukarka atramentowa, w której używany jest tusz, czy lepsza okaże się drukarka laserowa, wyposażona w toner do drukowania.

Częstotliwość używania drukarki

Jedną z najbardziej istotnych kwestii jest częstotliwość drukowania. Różnorodność dostępnych drukarek sprawia, że posiadają one różną wydajność, a także różne zużycie tuszu w stosunku do jednej kartki.

Jeśli poszukujesz drukarki do domu i z urządzenia będziesz korzystać sporadycznie, wystarczające będą tradycyjne drukarki atramentowe. Tusze do drukarek, które instalowane są w takich modelach, będą wystarczające na użytek domowy, kiedy korzystanie z niej będzie się odbywać kilka razy tygodniowo. Drukarki atramentowe są tanimi urządzeniami, które idealnie sprawdzą się w warunkach domowych. Tusze w tego typu urządzeniach występują także w wersjach kolorowych. Dzięki temu istnieje możliwość drukowania prostych grafik, ale o podstawowej jakości. Wadą tego rozwiązania jest zasychanie tuszu, który nie jest regularnie używany.

Jeśli potrzeba korzystania z drukarki jest większa, warto rozważyć zakup drukarki laserowej. Jest ona nieco droższa niż atramentowa, ale oferuje znacznie niższy koszt eksploatacji poprzez zużywanie mniejszej ilości tonera. Praca tego typu drukarki polega na używaniu proszku, który nanoszony jest na papier za pomocą lasera. Drukarka laserowa jest droższą opcją, ale koszty jej utrzymania w czasie używania są znacznie niższe. Tonery do drukarek laserowych są znacznie bardziej wydajnie niż typowe tusze atramentowe.

Jeśli nasze potrzeby są większe, warto zainteresować się wielofunkcyjnym urządzeniem do drukowania. Zakres pracy takiego sprzętu obejmuje nie tylko drukowanie, ale też kserowanie oraz skanowanie. Drukarka wielofunkcyjna jest przydatna szczególnie w domowym biurze.

Sposób podłączenia wybranego modelu drukarki

Sposoby, w jakich można podłączyć obecnie dostępne modele drukarek, są różnorakie. Tradycyjnym rozwiązaniem jest użycie kabla. Jeśli natomiast chcesz korzystać z drukarki mobilnie lub w różnych miejscach domu czy biura, warto poznać nowinki technologiczne w tym zakresie. 

Obecnie można korzystać z podłączeń bezprzewodowych. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest Wi-Fi oraz karta sieciowa. Takie rozwiązania są niezwykle komfortowe i zapewniają mobilność. Dzięki połączeniu za pośrednictwem bezprzewodowego Bluetooth możliwe jest drukowanie nie tylko z komputera czy laptopa, ale także telefonu czy tabletu.

Kolorowe wydruki czy czarno – białe?

Do drukarek laserowych najczęściej wybierane są tonery czarnobiałe. Kolorowa opcja tonera do drukarki jest znacznie droższa w zakupie. Natomiast do tradycyjnych drukarek tusze w kolorze oraz czarne mają podobną cenę. Dlatego do drukowania kolorowych grafik i obrazów znacznie częściej wybierane są drukarki atramentowe.

Do drukowania wyższej jakości kolorowych obrazów, takich jak fotografie, najlepszym wyborem będzie specjalistyczna drukarka do tego typu pracy. Ważnym elementem jest jakość tuszu oraz specjalnego papieru fotograficznego.

Na jakie zalety drukarki zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu?

Aby wybrać odpowiednią opcję warto przede wszystkim zwrócić uwagę na niski koszt eksploatacji, ale w taki sposób, aby nie tracić na jakości druku. Szybkość pracy drukarki jest istotna, jeśli używana będzie często przez wiele osób jednocześnie, na przykład w biurze. Niewielkie rozmiary, jakie daje obecna technologia, pomogą zyskać cenne miejsce na biurku. Jeśli drukowanie ma odbywać się z urządzeń mobilnych, warto, aby drukarka miała możliwość łączenia via Bluetooth lub poprzez sieć Wi-Fi. Łatwa obsługa i brak skomplikowanej instalacji również jest istotna w przypadku początkujących użytkowników. Istotną kwestią jest tusz lub toner do drukarki. Warto sprawdzać, czy możliwe jest korzystanie z zamienników, co znacznie zmniejszy koszty używania sprzętu.