Jak przedłużyć żywotność drukarki

Jak przedłużyć żywotność drukarki

22 lutego 2021 0 przez Tuszer

Obecnie drukarka to podstawowy sprzęt biurowy, przydatny zarówno w domu, jak i w pracy. Niezależnie od tego, jaką drukarkę wybierzemy, chcielibyśmy, aby sprawnie działała jak najdłużej. Zamiast często wymieniać czy naprawiać nasz sprzęt warto poznać kilka przydatnych wskazówek pomagających przedłużyć życie drukarki!

Po pierwsze pamiętaj o regularnym używaniu sprzętu

Warto zabezpieczyć naszą drukarkę przed problemami związanymi z zaschniętym tonerem. Z tego powodu raz na jakiś czas warto wydrukować tzw. stronę testową. Jest to bardzo skuteczny sposób w walce z zaschniętym tuszem, ponieważ strona została zaprojektowana tak, by w odpowiednim stopniu wykorzystać każdy rodzaj toneru. Należy to robić średnio raz na tydzień, w przypadku nieoryginalnych tuszów niższej jakości nawet codziennie. Jest to równie ważne w przypadku urządzeń laserowych. Regularne drukowanie napowietrzy proszek w kasetkach, tym samym dbając o dobrą jakość druku. 

Korzystaj z oryginalnych tonerów do drukarki 

Kupując tusz do drukarki, nie warto oszczędzać! Często zdarza się, że tani, wątpliwy jakościowo zamiennik oryginalnego toneru, powoduje usterki głowicy drukarki atramentowej lub bębna laserowej. Bazując jedynie na markowych materiałach eksploatacyjnych, chronimy kosztowne podzespoły urządzenia, a także  możemy wydrukować większą liczbę stron, co w efekcie pozwala zaoszczędzić czas i  pieniądze. 

Kupuj jedynie dobry jakościowo papier

Przede wszystkim zawsze należy kupować papier w rozmiarze przeznaczonym do naszego urządzenia. Nie bez znaczenia jest także jakość wybieranego papieru. Tańszy, gorszy zamiennik powoduje szybszą pracę rolek nawijających oraz większe pylenie w czasie drukowania, co może prowadzić do trwałych uszkodzeń. Warto także pamiętać, by wybierać gładki papier, który pozwoli uzyskać lepsze odwzorowanie kolorów, detali oraz lepszy kontrast.  Warto mieć również na uwadze, że  próba oszczędzania na surowcu do drukowania może skutkować trwałymi uszkodzeniami i  koniecznością kupienia nowej drukarki. 

Dostosuj urządzenie do swoich potrzeb 

Kupując drukarkę zwróć uwagę na tzw. parametr obciążliwości. Miesięczna liczba wydruków musi być dostosowana do możliwości naszego sprzętu. Przeciążanie urządzenia może prowadzić do nadmiernego obciążenia niektórych elementów, a tym samym do częstych, kosztownych napraw lub konieczności kupna nowego urządzenia drukującego.

Wybierz odpowiednie miejsce dla drukarki 

Urządzenia biurowe nie powinny stać w pobliżu grzejników, czy okien. Praca drukarki w takim miejscu spowoduje podwyższenie temperatury sprzętu i negatywnie wpłynie na drożność dysz. Nie umieszczaj także swojego urządzenia w miejscu narażonym na zalanie, czy na znaczne zabrudzenia tj. pył czy kurz. 

Wykonuj regularne przeglądy 

Konieczne jest regularne sprawdzanie działania i czyszczenie sprzętu. Pamiętaj, by  obserwować czy poszczególne elementy urządzenia nie są poluzowane, czy nie ma żadnych wycieków, czy innych widocznych uszkodzeń mechanicznych. W przypadku zauważenia jakichkolwiek usterek warto oddać sprzęt do profesjonalnego serwisu.

Zawsze czytaj instrukcję obsługi 

Każdy sprzęt ma inne możliwości i zasady działania. Aby poprawnie zainstalować urządzenie i korzystać z niego w odpowiedni sposób zawsze należy zapoznać się z instrukcją dołączoną przez producenta. Warto także pamiętać, że tylko poprawnie użytkowany sprzęt podlega gwarancji i ewentualnej wymianie. 

Z pewnością każdy sprzęt ma ograniczoną żywotność i czas pracy, z tego powodu nie unikniemy drobnych napraw czy innych problemów. Wiele jednak zależy od nas samych, a właściwe korzystanie z urządzeń z pewnością sprawi, że posłuży nam ono długi czas.