Drukarki atramentowe vs. drukarki laserowe

Drukarki atramentowe vs. drukarki laserowe

17 lutego 2021 0 przez Tuszer

Na świecie mamy coraz szerszy wybór różnego rodzaju drukarek. Ciężko wybrać idealną dla naszych potrzeb, często mamy z tym duży problem. Najczęściej wybierane drukarki to atramentowa i laserowa. Pewnie nie raz zastanawiałeś się, czym różnią się od siebie. Którą wersje drukarki wybrać? Zostań z nami by dowiedzieć się więcej i wybrać drukarkę idealną dla siebie i swoich potrzeb.

Drukarki atramentowe

Drukarki atramentowe idealnie sprawdzą się w domu, w firmie, jako drukarka fotograficzna, czy intuicyjna drukarka do faktur. W drukarkach atramentowych wykorzystuje się tusz pigmentowy lub barwnikowy. Z drukarek tych otrzymasz kolorowe druki i dobrej jakości obrazy. Idealnie poradzi sobie z wydrukiem zdjęć na papierze fotograficznym, przez co możesz uzyskać wspaniałą pamiątkę. Wydrukuje również wszelkiego rodzaju obrazy w dobrej jakości. Poradzi sobie z tym lepiej niż drukarka laserowa. Możesz wybrać wersję monochromatyczną lub kolorową. W drukarkach atramentowych tusze są tańsze. W nowszych modelach tusze przechowywane są w specjalnym zbiorniku, który później uzupełnia się małymi buteleczkami, przez co koszt utrzymania jest podobny do drukarek laserowych


Drukarki atramentowe są eleganckie, małe i zgrabne, przez co wpasują się w każde pomieszczenie. Drukarka kolorowa z tanimi tuszami to idealny wybór do domu. Możesz zakupić wersje z dodatkowymi funkcjami  na przykład: faks, praca w sieci LAN czy wbudowane WiFi.


Jak działa drukarka atramentowa?


Drukarka atramentowa działa na podobnej zasadzie jak maszyna do pisania. Jednak jest to proces kilka razy szybszy. Głowica drukująca leży na kartridżach z tuszem. Podczas drukowania przesuwa się z jednego boku kartki do drugiego. Żeby wtrysnąć małą ilość tuszu musi zatrzymywać się na chwilę co kilka milimetrów. Nie jest to jednak odczuwalne. Proces ten jest bardzo szybki.


Drukarki laserowe


Drukarki laserowe idealnie sprawdzą się do drukowania tekstów lepiej niż atramentowe. Tutaj również możesz wybrać między wersją monochromatyczną i kolorową. Mimo że początkowe wydatki mogą wydawać się dość spore w przypadku drukarek laserowych, to wystarczają nawet na kilka tysięcy stron. Wystarczy więc jednorazowy wydatek, by cieszyć się drukiem przez długi czas. Ogromnym plusem jest to, że nieużywany toner nie traci swoich właściwości. Drukarka laserowa monochromatyczna dobrze sprawdzi się w biurze i większej firmie, gdzie istnieje potrzeba tylko biało-czarnego druku. Drukowanie jest szybkie i łatwe. Sprawnie wydrukujesz dużą ilość dokumentów z czytelnym i wyrazistym tekstem.
Drukarki laserowe kolorowe są nieco droższe od tych czarno-białych. Według opinii użytkujących są bardzo ciche i proste w obsłudze. Drukarki te są już nieco większe i masywniejsze, ale potrzebują tego, by spełniać nasze oczekiwania dotyczące szybkości i jakości druku. Nie musimy bać się, że spadnie z biurka lub się przesunie.

Jak działa drukarka laserowa?

Działają inaczej niż drukarki atramentowe, ale podobnie do kserokopiarek. Cały proces zaczyna się od przygotowania wałka i naelektryzowania. Na wałku jest krzem lub światłoczuły materiał. Dzięki naświetleniu laserem ładunek elektryczny wręcz jest wciskany w materiał. Nic się nie rozmazuje, druk jest trwały i wyrazisty.

Wybór zależy od naszego budżetu i potrzeb. Właściwości obu drukarek są do siebie zbliżone i działają na podobnej zasadzie. Drukarki atramentowe są mniejsze i idealne do domu lub małych firm, a drukarki laserowe polecają się do dużych firm i biur. Musisz dokładnie przemyśleć. jakiej drukarki potrzebujesz, przeczytać nasz artykuł kilka razy i wybrać odpowiedni dla siebie model.