Drukarka do biura – wydajność i jakość

Drukarka do biura – wydajność i jakość

19 lutego 2021 0 przez Tuszer

Drukarki dzielą się na laserowe i atramentowe, a te pierwsze na dokładkę dzielą się na te drukujące w kolorach oraz na te, które nadają się wyłącznie do drukowania dokumentów tekstowych, czyli te drukujące na czarno lub w odcieniach szarości. Kiedyś częściej wybierało się drukarki tuszowe, czyli trzeba było kupować tusze do drukarek, które były dość drogie, zwłaszcza jeśli chodzi o kartridż z tuszem kolorowym. Markowy tusz tego rodzaju to rzecz jasna blisko 30% ceny nowej drukarki i właśnie dlatego niewielu kupowało oryginalny kolorowy tusz. Znaczna część konsumentów preferowała zamienniki, a niektórzy kupowali jedynie zamiennik tuszu czarnego, po to by jak najmniej pieniędzy wydać na te średniej jakości wydruki.

Pojawienie się tanich drukarek laserowych

Momentem przełomowym w tanim drukowaniu był czas, w którym na rynku pojawiły się tanie drukarki laserowe drukujące na czarno. Wtedy też pojawiły się tanie tonery do drukarek. Rzecz jasna te tanie drukarki wytrzymują sporo, jeśli drukuje się na nich do tych stu dokumentów papierowych w skali miesiąca. W tego typu przypadkach tani toner kupuje się raz na dwa lata, a po piątej jego wymianie zazwyczaj myśli się o zakupie kolejnego taniego modelu drukarki laserowej. Jeśli natomiast ktoś drukuje więcej papierowych dokumentów w skali miesiąca, czyli jeśli w ciągu drukuje te trzysta czy pięćset stron, to raczej kupuje drukarkę laserową do dokumentów, która jest trzy lub cztery razy droższa od tej najtańsze.

Lepsza drukarka to też wolniejsze zużywanie się i tańsze tonery do drukarek, choć jeśli chodzi o koszt wydrukowania jednej strony dokumentu, to taka droższa drukarka może być opcją lepszą, jeśli chodzi o drukowanie w tej najwyższej jakości. Mowa tu dokładnie o tym, że taka droższa drukarka ma lepiej skonstruowany i lepiej funkcjonujący podajnik kartek papieru, a tonery w jej przypadku to też opcja znacznie lepsza, bo jeden może wystarczać na pięć tysięcy kopii lub na więcej.

Szybkość drukowania parametrem kluczowym

Czasami bardzo ważne jest to, by dana drukarka wydrukowała dokument szybciej, ponieważ spieszy się nam lub klientowi. Najczęściej wtedy gdy drukujemy jakieś istotne dokumenty wieczorem, szybkość wydruku ma raczej znaczenie drugorzędne. Innymi słowy – wtedy bardziej interesuje nas jakość wydruku, a nie to, czy drukarka szybciej drukuje. Inaczej do tych kwestii podchodzą drukarnie, w których tonery lub tusze schodzą jak woda. W przypadku tego typu firm i szybkość, i jakość są bardzo ważnymi czynnikami wyboru sprzętu, bo np. zleceniobiorcy muszą w porę zrealizować zamówienie, czyli wydrukować pięćset plakatów na wtorek. Taką ilość często muszą wydrukować w ciągu jednego dnia. Przedsiębiorstwa takie jak biura rachunkowe też drukują niemało, ponieważ na nich również ciąży obowiązek rozliczania swoich klientów i dlatego w pewnych dniach to drukowanie istotnych dokumentów tekstowych musi odbywać się i płynnie i szybko.

Drukarka nie jest półką

Najtańsze drukarki, czyli i te na tusze, i te na tonery są zazwyczaj dość słabe, czyli jeśli taka drukarka pracuje dociśnięta segregatorami do ścianki bocznej mebla, to po pewnym czasie podajnik kartek papieru zaczyna szaleć. Zaczyna częściej palić się kontrolka oznaczająca brak papieru, choć w rzeczywistości papier jest. Problemy te często są powiązanymi też z nieco droższymi modelami drukarek, bo te mechanizmy podajnika to słabe silniczki, w których przypadku nawet ten symboliczny docisk boczny może wywołać przedwczesne zużycie eksploatacyjne. Dlatego segregatory z dokumentami nie powinny się opierać o obudowę danej drukarki, by ta działała dłużej i znacznie dłużej drukowała dokumenty bez choćby najdrobniejszych wad.