Co zrobić, żeby drukować taniej?

Co zrobić, żeby drukować taniej?

11 lutego 2021 0 przez Tuszer

Nie da się ukryć, że częste drukowanie może nas sporo kosztować. Tusz i papier często kończą się w ekspresowym tempie, zmuszając nas do kolejnych zakupów. Czy istnieją sposoby, dzięki którym drukowanie będzie tańsze? Odpowiedź brzmi: tak! Dzięki tym sztuczkom zaoszczędzisz nieco tuszu i papieru, a przy tym – pieniędzy. Bo kto lubi przepłacać?

Wypróbuj zamienniki tuszu

Producenci tuszów bez przerwy powtarzają, że oryginalne tusze do drukarek są lepsze niż zamienniki i nie da się ich zastąpić. Z wielu źródeł możemy się dowiedzieć, że zamienniki w niczym nie ustępują oryginałom. Co więcej, są one dużo tańsze i bardziej wydajne. Często zdarza się, że zamiennik kosztuje dwa lub trzy razy mniej niż oryginał i nierzadko można trafić na atrakcyjne rabaty, które pomogą nam zaoszczędzić jeszcze więcej pieniędzy.

Kupuj więcej za jednym razem

Kolejny sposób łączy się z pierwszą sztuczką. Kiedy już znajdziesz odpowiedni tusz do drukarki, kup go więcej. Możesz wtedy liczyć na różnego rodzaju rabaty. Będziesz mieć zapas tuszu do drukarki, a za przesyłkę zapłacisz tylko raz.

Zmień ustawienia drukarki

Zanim przystąpimy do drukowania warto przyjrzeć się ustawieniom naszego urządzenia. Najlepiej wejść w panel sterowania i samodzielnie skonfigurować preferencje drukowania. Na początku warto zmienić jakość druku z normalnej na najwolniejszą. Zmiana jakości będzie niezauważalna. Zmieni się za to poziom tuszu i stan naszego portfela, oczywiście na lepsze. Więc jeśli nie ma konieczności drukowania w jak najlepszej jakości, postaw na bardziej ekonomiczny tryb.

Drukuj dwustronnie

Czy wiesz, że dzięki drukowaniu dwustronnemu możesz zaoszczędzić aż 50% papieru? Sposób ten jest szczególnie polecany przy wydrukach wielostronnicowych. W zależności od drukarki możesz to ustawić komputerowo lub ręcznie. Ustawienie ręczne jest oczywiście nieco bardziej żmudne i monotonne, ale jak najbardziej opłacalne.

Zmniejsz skalę

Kolejnym sposobem jest zmniejszenie skali drukowania. Nie wszystkie dokumenty muszą być drukowane w skali 1:1, dlatego jeśli musisz wydrukować kilka różnych tekstów, zmniejsz strony i obróć je o 90°, tak aby sąsiadowały ze sobą. Wydruk będzie zajmował mniej miejsca, a Ty będziesz mieć więcej papieru.

Czerń i biel

Kolorowe wydruki wyglądają ładnie i na pewno lepiej się prezentują niż czarno-białe. Jednak zanim coś wydrukujesz zastanów się, czy dokument na pewno musi być kolorowy. W niektórych sytuacjach nie da się tego obejść, jednak w większości przypadków możemy postawić na czarno-biały druk. Będzie dużo bardziej ekonomiczny i pozwoli nam zaoszczędzić nieco pieniędzy. Kolorowe tusze do drukarek wyczerpują się znacznie szybciej niż te czarno białe. Co więcej, pojemnik z czarnym tuszem ma większą pojemność, więc jeśli tylko masz taką możliwość – postaw na czarno-biały wydruk.

Zmień czcionkę

Czcionka również ma znaczenie, chociaż wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Badania studentów ze Stanford dowodzą, że zmienienie czcionki może pomóc zaoszczędzić naprawdę dużo pieniędzy. Za najbardziej ekonomiczne czcionki uchodzą m.in. Century Gothick, Calibri czy Garamond.

Drukuj z głową

Zawsze staraj się drukować tylko to, co jest naprawdę konieczne. Zanim przystąpisz do drukowania, usuń z tekstu niepotrzebne fragmenty czy zdjęcia. Sprawdź także czy tekst jest napisany poprawnie, tak, aby uniknąć ponownego drukowania. Zastanów się także, czy potrzebny jest ci cały dokument, czy może tylko jego część. Dzięki temu zaoszczędzisz tusz do drukarki, papier, czas i przede wszystkim – pieniądze.